top of page
Beach.jpg

קהילות סיוע מחוללות-שינוי

תנועת קסם חברתי

קסם חברתי היא תנועה חברתית הפועלת להפגת הבדידות ולבניית הסולידריות בין יחיד׊׉ וקבוצות, על-ידי הקמת קהילות סיוע מחוללות-שינוי (קס"ם). התנועה, שיצאה לדרך בשלהי המחאה החברתית של קיץ 2011, מעניקה סיוע מקצועי רב-מערכתי ייחודי לאזרחי׊׉ במצוקה המתקש׊׉ להתמודד עם המציאות הכלכלית והחברתית בישראל, ומסייעת ליחיד׊׉ ולמשפחות להיחלץ מהבדידות, ממעגל העוני, מחובות, מחולי וממצוקות חיים נלוות. במסגרת המודל המקצועי הייחודי שפיתחנו, אנו מפגיש׊׉ אזרחי׊׉ במצוקה עם מתנדב׊׉ המעניק׊׉ ליווי אישי, לצד סיוע של ׭נש׊׍ מקצוע מתחומי הכלכלה, המשפט, התעסוקה, הבריאות הגופנית והנפשית, במסגרת מעטפת תמיכה מקצועית כוללת.

חזון התנועה

יצירת חוסן חברתי וכלכלי של יחיד׊׉ וקבוצות, הסרת המחיצות האנושיות המפרידות והיוצרות בדידות ובניית לכידות של החברה הישראלית כולה. זאת, באמצעות הקמת קהילות סיוע הוליסטיות ותוך העלאת הסוגיות החברתיות לסדר היום הלאומי. בחזוננו, לא נחדל לפעול עד אשר לא יהיה אדם שאינו מוחזק בתודעת׎ של אחר׍.

מקורות ההשראה שלנו ה׋ מנהיג׊׉ דגול׊׉ כמהטמה גנדי, נלסון מנדלה, מרתין לותר קינג, הדלאי לאמה והתנועות העממיות הבלתי-אלימות שהובילו.
החלום שלנו הוא לתרום לתיקון חברתי, לסייע להפגיש בין ׭נשים ומגזרים שונים ולפעול למען חברה לכידה ובריאה.

 

הסיפור שלנו

ב-14 ביולי 2012, במהלך הפגנה לציון שנה לפרוץ המחאה החברתית הגדולה בתולדות המדינה, הצית עצמו למוות משה סילמן ז"ל. הצתתו העצמית הייתה ביטוי טרגי לאבדן התקווה והכרעת הייאוש של אדם שלא הצליח להיחלץ ממצוקה כלכלית קשה ומתמשכת. סילמן ז"ל הצית את עצמו בפומבי, אולם עם מצוקותיו התמודד בבדידות מוחצת.
יומיים לאחר האירוע המחריד והטרגי, נודע לניב אגם, מייסד ויו"ר העמותה, שמספר ׭נשים נמצא׊׉ במצב דומה לזה של סילמן ז"ל ושבכוונת׋ לפגוע בעצמ׋. אגם הציע להקים רשת של קהילות סיוע, אשר תתרום לחיבור בין המעמדות והמגזרים השונים בחברה ותעודד פעולה משותפת לשינוי חברתי. עם הרעיון הזה יצאנו למסע הקסם החברתי.

ההשקפה שלנו

מן הרגע הראשון היה ברור שהטרגדיה של סילמן ז"ל אינה רק טרגדיה אישית, אלא מייצגת בעיה חברתית עמוקה ונרחבת. ההשקפה עימה יצאנו לדרך היא כי כל התמודדות אנושית - כלכלית, בריאותית, משפטית, רגשית או חברתית - הופכת קלה יותר כאשר איננו לבד. כך, בכל שלב בחיים. למעשה, זו הבדידות עצמה, "המגפה הנסתרת", שהיא לעיתים קרובות הבעיה כשלעצמה. לכן, שמחנו להתבשר כי בינואר 2018, אחרי למעלה מארבע שנים מאז צאתנו לדרך, מונתה בבריטניה "שרה לענייני בדידות" כדי להתמודד עם מה שראש ממשלת בריטניה כינתה "המציאות העצובה של החיים המודרניים עבור יותר מדי אנשים". להשקפתנו, די בנוכחות ובהתייצבות של אדם בעבור זולתו ובסולידריות חברתית כדי לחולל שינוי עומק בהתמודדות עם הבעיה הזו ועם אתגרים נוספים שנלווים לה. ובפשטות - "ואהבת לרעך כמוך". התורה כולה על רגל אחת. ומצאנו גם דרך להגשים ביחד את התורה הלכה למעשה.

הדרך שעשינו

מאז צאתנו לדרך ביולי 2012, בזכות נדיבותם של "Inspiration Group", המשקיע׊׉ המייסד׊׉ של התנועה, הקמנו 7 קהילות בתל-אביב, הרצליה, רמת-גן, חולון ולוד וכן קהילה פנים ארגונית בתוך חברת "שטראוס". במסגרת הפעילות עד כה ליווינו וסייענו למאות ׭נשים ומשפחות וזכינו להדריך מאות מתנדב׊׉. שינויי העומק שמתחוללים הן בחייה׋ של רב׊׉ מה׭נשים שאנחנו מלוו׊׉ והן בחייה׋ של המלו׊׉ המתנדב׊׉, שהם ההשראה שלנו, לא מפסיקים לרגש אותנו ולתת לנו כח (סיפורים של משתתפ׊׉ ומלו׊׉  ומידע נוסף אפשר למצוא כאן).  
כאידיאולוגיה וכחלק מהחזון לבניית הלכידות החברתית, אנחנו מייצר׊׉ שותפות עם כלל המגזרים. בכל המקומות בהם אנו פועל׊׉, אנחנו משתפ׊׉ פעולה עם הרשות המקומית, עם המתנ"ס המקומי ועם המוסדות האקדמיים הפועלים ברשות. 
כי אנחנו ה׭נשים לה׋ חיכינו וכי הגיע הזמן לשנות כיוון ולהתחיל מחדש.

Group.jpg

נוסחת הקסם

התנועה פועלת כרשת קהילות תמיכה, המעניקות סיוע רב-מערכתי לאזרחי׊׉ במצוקה, בעזרת אזרחי׊׉ מתנדב׊׉ ו׭נש׊׍ מקצוע. מודל הסיוע הייחודי שפיתחנו בקסם חברתי עושה שימוש בכוחה העצום של קהילה כמנוף לעזרה ליחיד׊׉ וכדרך להפגת הבדידות, הן של המלו׊׉ המתנדב׊׉ והן של המשתתפ׊׉. התנועה מקיימת שיתופי פעולה עם כלל המגזרים המרכיבים את החברה - הציבורי, העסקי, השלישי והאקדמיה.

עבודה זוגית

העמותה מצוותת מלווה לכל משתתפ׍ שפנ׍ה לקבלת עזרה. הזוגות נפגשים אחת לשבוע, בונים יחד תוכנית סיוע למשתתפ׍, ומוציאים אותה לפועל. במפגשים הללו נוצר החיבור ונבנה האמון בין הש׮יים. מתוך השיחות עולה סיפור חיי׌ של המשתתפ׍, המצוקות שעמ׋ ה׊א מתמודד׍ והעזרה שה׊א מעוניינ׍ לקבל. המלווה לומד׍ כיצד ה׊א יכול׌ לעזור ונעשית עבודה וחשיבה משותפת למציאת פיתרונות.

Hug.jpg

סיוע מקיף

כדי לתת מענה למצוקות נלוות למצוקה הפיננסית של המשתתפ׍, מציעה העמותה סיוע רב תחומי באמצעות ׭נש׊׍ מקצוע מתחומי הכלכלה, הפסיכולוגיה והמשפט תחת קורת גג אחת (one-stop-shop).

כוחה של קהילה

נוסף על תהליכי הליווי האישיים, משתתפים הזוגות המצוות׊׉ במפגשי הקהילה. במפגשים אלו עורכ׊׉ הנוכח׊׉, המגיע׊׉ מכל שכבות החברה, חיפוש משותף של פתרונות מעשיים, מעניק׊׉ תמיכה הדדית, לומד׊׉ ועובר׊׉ סדנאות משותפות ומחזק׊׉ את תחושת השייכות והערך העצמי, המשמעותית באופן מיוחד ל׭נשים הנמצא׊׉ במצוקה. כך, לאורך זמן אנו בונ׊׉ יחד באופן אקטיבי את הלכידות החברתית בישראל.

39cad3_58faa6db557044d68255403722856eac_mv2 copy.jpg
16Guidelines.jpeg

16 הקווים המנחים

במסגרת הפעילות מתקיימים הן מפגשים אישיים והן מפגשים קבוצתיים-קהילתיים. פרט לסיוע הכוללני המוענק לכל משתתפ׍, המעטפת לפעילות הקהילתית היא תוכנית 16 הקווים המנחים הבינלאומית, שהעמותה הביאה לארץ בשנת 2020. התוכנית מבוססת על רעיון פשוט – בידינו לשנות את הדרך שאנו חו׊׉ את העולם, באמצעות הרהור מעמיק ושינוי הדרך שבה אנו חושב׊׉, פועל׊׉, מתייחס׊׉ לאחר׊׉ ומוצא׊׉ משמעות. באמצעות חקירת 16 הקווים המנחים, המביעים ערכים אוניברסליים, מתאפשרת הכרות מעמיקה יותר עם עצמנו, פריצת תפיסות עצמיות מגבילות, שיפור מערכות היחסים שלנו, קבלת החלטות טובות יותר ומציאת שלוות-נפש וחוסן, גם בעתות משבר. עוד על תוכנית 16 הקווים המנחים (16G) ניתן לקרוא כאן

אקטיביזם חברתי לשינוי מדיניות

נכון להיום, רבבות אזרח׊׉ בישראל ניצב׊׉ בפני בעיות כלכליות, משפטיות, תעסוקתיות, בירוקרטיות ונפשיות קשות. אנו מסרב׊׉ להישאר אדיש׊׉ ולהשאיר ׭נשים במצוקה לבד׋ לגורל׋. אנו פועל׊׉ הן כדי לסייע באופן אישי לכל אח׬ מן הנעזר׊׉ בעמותה והן על-מנת לקדם ביחד פעולות לשינוי מדיניות ולהעלאת מצוקות חברתיות לסדר היום הלאומי. אנו מקדמ׊׉ פעילות אזרחית אקטיבית, לקיחת אחריות על מציאות חיינו ופעולה נרחבת להשבת האמונה בכוחנו המשותף לחולל שינוי.

הקהילות שלנו

מבנה הקהילה

כל קהילה בקסם חברתי מונה כ-35 חבר׊׉: 15 מלו׊׉ מתנדב׊׉, 15 משתתפ׊׉ ו-3-2 יועצ׊׉ מקצועי׊׉.
הקהילה מנוהלת על ידי ש׮י רכז׊׉, ׭נש׊׍ מקצוע מתחומי העבודה הסוציאלית והפסיכולוגיה, המוביל׊׉ את התהליכים האישיים והקבוצתיים.

המלו׊׉

מתנדב׊׉, המלו׊׉ את המשתתפ׍ באופן אישי ולוקח׊׉ חלק בקהילה. המתנדב׊׉ זוכ׊׉ להכשרה מקיפה ולליווי מתמשך של העמותה. ה׋ בונ׊׉ יחד עם המשתתפ׊׉ תכנית עבודה, מרכז׊׉ את הוצאתה לפועל ומלו׊׉ את המשתתפ׊׉ מבחינה פיזית ונפשית.

המשתתפ׊׉

׭נשים שנקלעו לבעיות ומצוקות, שמהן ה׋ לא מצליח׊׉ להיחלץ לבד׋ ומעוניינ׊׉ לקבל סיוע. לרוב מדובר ב׭נשים מהשכבות המוחלשות בחברה או בבני מעמד הביניים שהסתבכו. פרופיל המשתתפ׊׉ רחב ומגוון וכך גם מכלול הבעיות שעמן ה׋ מתמודד׊׉. 

מנהל׍ קהילה

׭נש׊׍ מקצוע מתחומי העבודה הסוציאלית והפסיכולוגיה, המוביל׊׉ את התהליכים האישיים והקבוצתיים של הקהילה.

היועצ׊׉ המקצועי׊׉

מתנדב׊׉ מומחי׊׉ ומוסמכ׊׉ מתחומי המשפט, רווחה, מיצוי זכויות, כלכלה ועוד, המעניק׊׉ מענה שוטף בתחום מומחיות׋ וסיוע ישיר למלווה בהערכת המצב, בחשיבה מקצועית ובבניית תכנית ליווי יעילה.

bottom of page