תנועת קסם חברתי

קהילות סיוע מחוללות-שינוי

 
Logo.png

קסם חברתי היא תנועה חברתית הפועלת להפגת הבדידות 

ולבניית הסולידריות בין יחידים וקבוצות

על-ידי הקמת קהילות סיוע מחוללות-שינוי (קס"ם).

התנועה, שיצאה לדרך בשלהי המחאה החברתית של קיץ 2011, מעניקה סיוע מקצועי רב-מערכתי ייחודי, לאזרחים במצוקה המתקשים להתמודד עם המציאות הכלכלית והחברתית בישראל ומסייעת ליחידים ולמשפחות להיחלץ מהבדידות, ממעגל העוני, מחובות, מחולי וממצוקות חיים נלוות. במסגרת המודל המקצועי הייחודי שפיתחנו, אנו מפגישים אזרחים במצוקה עם מתנדבים המעניקים ליווי אישי, לצד סיוע של אנשי מקצוע מתחומי הכלכלה, המשפט, התעסוקה, הבריאות הגופנית והנפשית, במסגרת מעטפת תמיכה מקצועית כוללת.

 
חזון התנועה

יצירת חוסן חברתי וכלכלי של יחידים וקבוצות, הסרת המחיצות האנושיות המפרידות והיוצרות בדידות ובניית לכידות של החברה הישראלית כולה. זאת, באמצעות הקמת קהילות סיוע הוליסטיות ותוך העלאת הסוגיות החברתיות לסדר היום הלאומי . בחזוננו, לא נחדל לפעול עד אשר לא יהיה אדם שאינו מוחזק בתודעתו של אחר.

מקורות ההשראה שלנו הם מנהיגים דגולים כמהטמה גנדי, נלסון מנדלה, מרתין לותר קינג, הדלאי לאמה והתנועות העממיות הבלתי-אלימות שהובילו.

החלום שלנו הוא לתרום לתיקון חברתי, לסייע להפגיש בין אנשים ומגזרים שונים ולפעול למען חברה לכידה ובריאה.

 
הסיפור שלנו

ב-14 ביולי 2012, במהלך הפגנה לציון שנה לפרוץ המחאה החברתית הגדולה בתולדות המדינה, הצית עצמו למוות משה סילמן ז"ל. הצתתו העצמית הייתה ביטוי טרגי לאבדן התקווה והכרעת הייאוש של אדם שלא הצליח להיחלץ ממצוקה כלכלית קשה ומתמשכת. סילמן ז"ל הצית את עצמו בפומבי, אולם עם מצוקותיו התמודד בבדידות מוחצת.

יומיים לאחר האירוע המחריד והטרגי, נודע לניב אגם, מייסד ויו"ר העמותה, שמספר אנשים נמצאים במצב דומה לזה של סילמן ז"ל ושבכוונתם לפגוע בעצמם. אגם הציע להקים רשת של קהילות סיוע, אשר תתרום לחיבור בין המעמדות והמגזרים השונים בחברה ותעודד פעולה משותפת לשינוי חברתי. עם הרעיון הזה יצאנו למסע הקסם החברתי.

 
קסם חברתי.jpg
ההשקפה שלנו 

מן הרגע הראשון היה ברור שהטרגדיה של סילמן ז"ל אינה רק טרגדיה אישית, אלא מייצגת בעיה חברתית עמוקה ונרחבת. ההשקפה עימה יצאנו לדרך היא כי כל התמודדות אנושית - כלכלית, בריאותית, משפטית, רגשית או חברתית - הופכת קלה יותר כאשר איננו לבד. כך, בכל שלב בחיים. למעשה, זו הבדידות עצמה, "המגפה הנסתרת", שהיא לעיתים קרובות הבעיה כשלעצמה.

לכן, שמחנו להתבשר כי בינואר 2018, אחרי למעלה מארבע שנים מאז צאתנו לדרך, מונתה בבריטניה "שרה לענייני בדידות" כדי להתמודד עם מה שראש ממשלת בריטניה כינתה "המציאות העצובה של החיים המודרניים עבור יותר מדי אנשים". להשקפתנו, די בנוכחות ובהתייצבות של אדם בעבור זולתו ובסולידריות חברתית כדי לחולל שינוי עומק בהתמודדות עם הבעיה הזו ועם אתגרים נוספים שנלווים לה. ובפשטות - "ואהבת לרעך כמוך". התורה כולה על רגל אחת. ומצאנו גם דרך להגשים ביחד את התורה הלכה למעשה.

 
הדרך שעשינו

מאז צאתנו לדרך ביולי 2012, בזכות נדיבותם של "Inspiration Group", המשקיעים המייסדים של התנועה, הקמנו 7 קהילות בתל-אביב, הרצליה, רמת-גן, חולון ולוד וכן קהילה פנים ארגונית בתוך חברת "שטראוס". במסגרת הפעילות עד כה ליווינו וסייענו למאות א.נשים ומשפחות וזכינו להדריך מאוד מתנדבות ומתנדבים. שינויי העומק שמתחוללים הן בחייהם של רבים מהא.נשים שאנחנו מלווים והן בחייהם של המלווים המתנדבים, שהם ההשראה שלנו, לא מפסיקים לרגש אותנו ולתת לנו כח (סיפורים של משתתפים ומלווים ועוד כמה מספרים אפשר למצוא כאן).

כאידיאולוגיה וכחלק מהחזון לבניית הלכידות החברתית, אנחנו מייצרים שותפות עם כלל המגזרים. בכל המקומות בהם אנחנו פועלים אנחנו משתפים פעולה עם הרשות המקומית, עם המתנ"ס המקומי ועם המוסדות האקדמיים הפועלים ברשות, ביניהם המרכז הבינתחומי בהרצליה, אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בר-אילן והמכללה האקדמית תל-אביב-יפו. פרט לחברת "שטראוס", בין שותפינו גם בנק הפועלים ובנק לאומי. משרד עורכי הדין עמית, פולק, מטלון ושות' ומשרד רואי החשבון BDO זיו האפט מייצגים אותנו מראשית הדרך.

ב-7 שנות הפעילות הראשונות פעלה התנועה רק במסגרת עמותה עצמאית (קסם חברתי). במהלך 2019-2020, בשל "הפלונטר הפוליטי" שעיכב את התנועה ומשבר הקורונה שהביא לצמצום זמני של הפעילות, החל שיתוף פעולה בין עמותת קסם חברתי לעמותת בית חולמים.

שני וטניה.jpg
 

נוסחת הקסם

התנועה פועלת כרשת קהילות תמיכה, המעניקות סיוע רב-מערכתי לאזרחים במצוקה, בעזרת אזרחים מתנדבים ואנשי מקצוע. מודל הסיוע הייחודי שפיתחנו בקסם חברתי עושה שימוש בכוחה העצום של קהילה כמנוף לעזרה ליחידים וכדרך להפגת הבדידות, הן של המלווים המתנדבים והן של המשתתפים. התנועה מקיימת שיתופי פעולה עם כלל המגזרים המרכיבים את החברה - הציבורי, העסקי, השלישי והאקדמיה

עבודה זוגית.webp
עבודה זוגית

העמותה מצוותת מלווה לכל משתתף שפנה לקבלת עזרה. הזוגות נפגשים אחת לשבוע, בונים יחד תוכנית סיוע למשתתף, ומוציאים אותה לפועל. במפגשים הללו נוצר החיבור ונבנה האמון בין השניים. מתוך השיחות עולה סיפור חייו של המשתתף, המצוקות שעמן הוא מתמודד והעזרה שהוא מעוניין לקבל. המלווה לומד כיצד הוא יכול לעזור ונעשית עבודה וחשיבה משותפת למציאת פיתרונות.

סיוע מקיף

כדי לתת מענה למצוקות נלוות למצוקה הפיננסית של המשתתף, מציעה העמותה סיוע רב תחומי באמצעות אנשי מקצוע מתחומי הכלכלה, הפסיכולוגיה והמשפט תחת קורת גג אחת (one-stop-shop).

סיוע מקיף.webp
 
כוחה של קבילה.webp
כוחה של קהילה

נוסף על תהליכי הליווי האישיים, משתתפים הזוגות המצוותים במפגשי הקהילה. במפגשים אלו עורכים הנוכחים, המגיעים מכל שכבות החברה, חיפוש משותף של פתרונות מעשיים, מעניקים תמיכה הדדית, לומדים ועוברים סדנאות משותפות ומחזקים את תחושת השייכות והערך העצמי, המשמעותית באופן מיוחד לאנשים הנמצאים במצוקה. כך, לאורך זמן אנו בונים יחד באופן אקטיבי את הלכידות החברתית בישראל.

אקטיביזם חברתי לשינוי מדיניות

נכון להיום, רבבות אזרחים בישראל ניצבים בפני בעיות כלכליות, משפטיות, תעסוקתיות, בירוקרטיות ונפשיות קשות. אנו מסרבים להישאר אדישים ולהשאיר אנשים במצוקה לבדם לגורלם. אנו פועלים הן כדי לסייע באופן אישי לכל אחד ואחת מן הנעזרים בעמותה והן על-מנת לקדם ביחד פעולות לשינוי מדיניות ולהעלאת מצוקות חברתיות לסדר היום הלאומי. אנו מקדמים פעילות אזרחית אקטיבית, לקיחת אחריות על מציאות חיינו ופעולה נרחבת להשבת האמונה בכוחנו המשותף לחולל שינוי.

אקטיביזם חברתי.webp
הקהילה
שלנו
מבנה הקהילות

כל קהילה בקסם חברתי מונה כ-35 חברים: 15 מלווים מתנדבים, 15 משתתפים ו3-2 יועצים מקצועיים.

הקהילה מנוהלת על ידי שתי רכזות, נשות מקצוע מתחומי העבודה הסוציאלית והפסיכולוגיה, המובילות את התהליכים האישיים והקבוצתיים.

 

נשות מקצוע מתחומי העבודה הסוציאלית והפסיכולוגיה, המובילות את התהליכים האישיים והקבוצתיים של הקהילה.

מנהל/ת קהילה

מתנדבים מומחים ומוסמכים מתחומי המשפט, רווחה, מיצוי זכויות, כלכלה ועוד, המעניקים מענה שוטף בתחום מומחיותם וסיוע ישיר למלווה בהערכת המצב, בחשיבה מקצועית ובבניית תכנית ליווי יעילה.

היועצים המקצועיים
המלווים

מתנדבים, המלווים את המשתתף באופן אישי ולוקחים חלק בקהילה. המתנדבים זוכים להכשרה מקיפה ולליווי מתמשך של העמותה. הם בונים יחד עם המשתתפים תכנית עבודה, מרכזים את הוצאתה לפועל ומלווים את המשתתפים מבחינה פיזית ונפשית.

המשתתפים

אנשים שנקלעו לבעיות ומצוקות, מהן הם לא מצליחים להיחלץ לבדם ומעוניינים לקבל סיוע. לרוב מדובר באנשים מהשכבות המוחלשות בחברה או בבני מעמד הביניים שהסתבכו. פרופיל המשתתפים רחב ומגוון וכך גם מכלול הבעיות עמן הם מתמודדים. 

כי אנחנו האנשים להם חיכינו
וכי הגיע הזמן לשנות כיוון ולהתחיל מחדש