תנועת קסם חברתי

קהילות סיוע מחוללות-שינוי

קסם חברתי היא תנועה חברתית הפועלת להפגת הבדידות 

ולבניית הסולידריות בין יחידים וקבוצות

על-ידי הקמת קהילות סיוע מחוללות-שינוי (קס"ם). התנועה, שיצאה לדרך בשלהי המחאה החברתית של קיץ 2011, מעניקה סיוע מקצועי רב-מערכתי ייחודי, לאזרחים במצוקה המתקשים להתמודד עם המציאות הכלכלית והחברתית בישראל ומסייעת ליחידים ולמשפחות להיחלץ מהבדידות, ממעגל העוני, מחובות, מחולי וממצוקות חיים נלוות. במסגרת המודל המקצועי הייחודי שפיתחנו, אנו מפגישים אזרחים במצוקה עם מתנדבים המעניקים ליווי אישי, לצד סיוע של אנשי מקצוע מתחומי הכלכלה, המשפט, התעסוקה, הבריאות הגופנית והנפשית, במסגרת מעטפת תמיכה מקצועית כוללת.

חזון התנועה

יצירת חוסן חברתי וכלכלי של יחידים וקבוצות, הסרת המחיצות האנושיות המפרידות והיוצרות בדידות ובניית לכידות של החברה הישראלית כולה. זאת, באמצעות הקמת קהילות סיוע הוליסטיות ותוך העלאת הסוגיות החברתיות לסדר היום הלאומי . בחזוננו, לא נחדל לפעול עד אשר לא יהיה אדם שאינו מוחזק בתודעתו של אחר.

מקורות ההשראה שלנו הם מנהיגים דגולים כמהטמה גנדי, נלסון מנדלה, מרתין לותר קינג, הדלאי לאמה והתנועות העממיות הבלתי-אלימות שהובילו.

החלום שלנו הוא לתרום לתיקון חברתי, לסייע להפגיש בין אנשים ומגזרים שונים ולפעול למען חברה לכידה ובריאה.

הסיפור שלנו

ב-14 ביולי 2012, במהלך הפגנה לציון שנה לפרוץ המחאה החברתית הגדולה בתולדות המדינה, הצית עצמו למוות משה סילמן ז"ל. הצתתו העצמית הייתה ביטוי טרגי לאבדן התקווה והכרעת הייאוש של אדם שלא הצליח להיחלץ ממצוקה כלכלית קשה ומתמשכת. סילמן ז"ל הצית את עצמו בפומבי, אולם עם מצוקותיו התמודד בבדידות מוחצת.

יומיים לאחר האירוע המחריד והטרגי, נודע לניב אגם, מייסד ויו"ר העמותה, שמספר אנשים נמצאים במצב דומה לזה של סילמן ז"ל ושבכוונתם לפגוע בעצמם. אגם הציע להקים רשת של קהילות סיוע, אשר תתרום לחיבור בין המעמדות והמגזרים השונים בחברה ותעודד פעולה משותפת לשינוי חברתי. עם הרעיון הזה יצאנו למסע הקסם החברתי.

ההשקפה שלנו 

מן הרגע הראשון היה ברור שהטרגדיה של סילמן ז"ל אינה רק טרגדיה אישית, אלא מייצגת בעיה חברתית עמוקה ונרחבת. ההשקפה עימה יצאנו לדרך היא כי כל התמודדות אנושית - כלכלית, בריאותית, משפטית, רגשית או חברתית - הופכת קלה יותר כאשר איננו לבד. כך, בכל שלב בחיים. למעשה, זו הבדידות עצמה, "המגפה הנסתרת", שהיא לעיתים קרובות הבעיה כשלעצמה.

לכן, שמחנו להתבשר כי בינואר 2018, אחרי למעלה מארבע שנים מאז צאתנו לדרך, מונתה בבריטניה "שרה לענייני בדידות" כדי להתמודד עם מה שראש ממשלת בריטניה כינתה "המציאות העצובה של החיים המודרניים עבור יותר מדי אנשים". להשקפתנו, די בנוכחות ובהתייצבות של אדם בעבור זולתו ובסולידריות חברתית כדי לחולל שינוי עומק בהתמודדות עם הבעיה הזו ועם אתגרים נוספים שנלווים לה. ובפשטות - "ואהבת לרעך כמוך". התורה כולה על רגל אחת. ומצאנו גם דרך להגשים ביחד את התורה הלכה למעשה.

הדרך שעשינו

מאז צאתנו לדרך ביולי 2012, בזכות נדיבותם של "Inspiration Group", המשקיעים המייסדים של התנועה, הקמנו 7 קהילות בתל-אביב, הרצליה, רמת-גן, חולון ולוד וכן קהילה פנים ארגונית בתוך חברת "שטראוס". במסגרת הפעילות עד כה ליווינו וסייענו למאות א.נשים ומשפחות וזכינו להדריך מאוד מתנדבות ומתנדבים. שינויי העומק שמתחוללים הן בחייהם של רבים מהא.נשים שאנחנו מלווים והן בחייהם של המלווים המתנדבים, שהם ההשראה שלנו, לא מפסיקים לרגש אותנו ולתת לנו כח (סיפורים של משתתפים ומלווים ועוד כמה מספרים אפשר למצוא ב"גלריה").

כאידיאולוגיה וכחלק מהחזון לבניית הלכידות החברתית, אנחנו מייצרים שותפות עם כלל המגזרים. בכל המקומות בהם אנחנו פועלים אנחנו משתפים פעולה עם הרשות המקומית, עם המתנ"ס המקומי ועם המוסדות האקדמיים הפועלים ברשות, ביניהם המרכז הבינתחומי בהרצליה, אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בר-אילן והמכללה האקדמית תל-אביב-יפו. פרט לחברת "שטראוס", בין שותפינו גם בנק הפועלים ובנק לאומי. משרד עורכי הדין עמית, פולק, מטלון ושות' ומשרד רואי החשבון BDO זיו האפט מייצגים אותנו מראשית הדרך.

ב-7 שנות הפעילות הראשונות פעלה התנועה רק במסגרת עמותה עצמאית (קסם חברתי). במהלך 2019-2020, בשל "הפלונטר הפוליטי" שעיכב את התנועה ומשבר הקורונה שהביא לצמצום זמני של הפעילות, החל מיזוג פעילות התנועה למיכל הגדול של עמותת "בית חולמים" והתנועה החלה לפעול במסגרתה.

שני וטניה.jpg
כי אנחנו האנשים להם חיכינו
וכי הגיע הזמן לשנות כיוון ולהתחיל מחדש

לתרומות

ניוזלטר

כתבו לנו

עקבו אחרינו

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

צרו קשר עם בית חולמים