מכון נלנדה

מכון נלנדה הישראלי/ת, אשר פועל במסגרת עמותת בית חולמים, מציע תוכנית לימודים מקיפה ומעמיקה בתאוריה ובפרקטיקה הבודהיסטית. המכון נוסד בשנת 2019 על-ידי ד"ר קרן ארבל, ד"ר בועז עמיחי וד"ר אסף סטי אל-בר, אשר משלבים בחייהם את הלימוד התיאורטי והמחקר עם תרגול קפדני והכרות נרחבת עם מסורות בודהיסטיות שונות. המכון שואף לחבר את שני אפיקי הלימוד האלו, העיוני והתרגולי, באופן הרמוני, ולהנגישם עבור קהל המתרגלות/ים הישראליות/ים שבחרו ללכת בדרך הבודהיסטית. להשקפת מייסדי המכון, התרגול מעמיק מתוך לימוד עיוני רחב אופקים. באותה מידה, הם מאמינים כי אין טעם בלימוד העיוני בלבד, אם הוא אינו מלווה בתרגול הלכה למעשה ואימון התודעה בהתבוננות מדיטטיבית. כך הלימוד יכול להפוך לתבוּנה (ולא רק לידע), שממנה יכולה לנבוע חוכמה משחררת. להבנתם, מרבית הטקסטים הבודהיסטיים הם למעשה הנחיות לתרגול, וכך הם בוחרים לקרוא אותם, וללמד אותם. ‎‎

במסגרת תוכנית הלימודים הדו-שנתית המוצעת במכון, מתקיימים ימי לימוד ותרגול ארוכים, בני שמונה שעות כל פעם, המאפשרים התמסרות וחוויה אישית של החומר הנלמד. התכנית משלבת לימוד עיוני, קריאה בטקסטים מקוריים, דגש רב על זמן תרגול וליווי אישי, הכל בקבוצה איכותית של מתרגלות/ים ותיקות/ים ומסורות/ים לדרך.

 

נלנדה היה שמה של אחת האוניברסיטאות המנזריות הגדולות של הבודהיזם בצפון הודו. שרידיה ממוקמים עד היום בקרבת הכפר בודגאיה - המקום בו הגיע הבודהה לחוויית ההתעוררות שלו. בנלנדה למדו אלפי נזירים, מזרמי הבודהיזם השונים של אותה עת. הם העמיקו בלימוד התיאורטי, הרבו לדון (to debate) בנושאים הנלמדים, הכירו את כל הטקסטים החשובים של המסורות השונות, ופגשו מורים ותלמידים מזרמים שונים ומגוונים. במקביל עסקו הנזירים גם בתרגול מדיטציה ובהגשמת הדרך.אופן הלימוד בנלנדה היה אינטגרלי וכלל לימוד, הרהור מעמיק בלימוד והתבוננות מדיטטיבית לאור הלימוד. לימוד ותרגול היו שזורים זה בזה באופן שהעמיק את ההבנה והחוכמה המשחררת.

 

מידע נוסף ניתן למצוא באתר המכון, כאן.